Κατά την παρουσία του Αναπληρωτή Υπουργού Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κ. Νίκου Παπαθανάση στο δεύτερο Οικονομικό Φόρουμ του Τορόντο όπου συμμετείχαν πολλές καναδικές και ελληνικές εταιρείες, η συζήτηση επικεντρώθηκε στην αναπτυξιακή πορεία και τις προοπτικές της ελληνικής οικονομίας, καθώς και στην δυνατότητα περαιτέρω ενίσχυσης των εμπορικών σχέσεων Ελλάδας-Καναδά.
![](https://i0.wp.com/nikospapathanasis.gr/new/wp-content/uploads/2023/10/3-1.jpeg?resize=1024%2C768&ssl=1)
Στη διάρκεια της συζήτησης με τον Υπουργό Καινοτομίας, Επιστήμης και Βιομηχανίας του Καναδά, Francois-Philippe Champagne, υπογραμμίστηκαν κυρίως οι ευκαιρίες που διανοίγονται στην οικονομία κι ειδικά στους τομείς της καινοτομίας, της πράσινης και της ψηφιακής μετάβασης.
Τη συζήτηση συντόνισε η κα. Vassy Kapelοs, μία από τις πλέον δημοφιλείς δημοσιογράφους του Καναδά.
![](https://i0.wp.com/nikospapathanasis.gr/new/wp-content/uploads/2023/10/2-4.jpeg?resize=1024%2C768&ssl=1)
Το Οικονομικό Φόρουμ του Τορόντο διοργανώθηκε από το Οικονομικό Φόρουμ Δελφών, σε συνεργασία με την Ελληνική Πρωτοβουλία του Καναδά (The Hellenic Initiative-Canada), το Ελληνο-Καναδικό Εμπορικό Επιμελητήριο, το Ελληνο-Καναδικό Συμβούλιο Εμπορίου και με την υποστήριξη της ελληνικής Πρεσβείας στην Οττάβα.